2020 – Jazdów czyta wiersze

Na Jazdowie utworzyła się przez lata wyjątkowa społeczność złożona ze stałych mieszkańców osiedla, aktywistek i aktywistów, którzy wprowadzili się na nie ze swoimi działaniami, stowarzyszeniami i fundacjami oraz miejskich przechodniów, gościń, obserwatorów, sympatyczek. Wiersze już na stałe wpisały się w pejzaż osiedla Jazdów.

Maciej Podyma z Fundacji Łąka czyta wiersz „Sen o Warszawie” Kamila Błocha z antologii „Wiersze dla opornych”.


Jazdów czyta z nami wiersze od 2015 roku. To wówczas w zaprzyjaźnionym z nami ogrodzie społecznościowym „Motyka i słońce” rozpoczęliśmy myślenie o ekopetyce. Zainicjowała je książka Julii Fiedorczuk „Cyborg w ogrodzie”.


Antologia Wiersze dla opornych – wybór poezji antyfaszystowskiej publikowanej w „Wakacie” w latach 2018–2020, którą przygotowały Sylwia Głuszak, Beata Gula i Ola Wasilewska. Książkę pobrać można bezpłatnie z naszej strony lub strony wydawcy, czyli Staromiejskiego Domu Kultury, a w postaci materialnej możecie ją nabyć w Warszawie w księgarni Bęc Zmiany (Mokotowska 65), w Nowej Księgarni (ul. Madalińskiego 10/16) oraz w siedzibie SDK przy Rynku Starego Miasta 2.

Publikacja dostępna na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

A we wstępie redaktorki antologii piszą m.in.:

„Wiersze zamieszczone w tej książce powstały w świecie przed epidemią koronawirusa. Wiosna 2020 roku, kiedy drukujemy antologię Wiersze dla opornych, to już inna pora roku. Pierwsza, którą spędzamy przede wszystkim w domu – nie na ulicach miast, nie w kawiarniach, nie w bibliotekach, teatrach, kinach czy księgarniach. Jeśli wychodzimy, to do koniecznej, często ratującej zdrowie i życie, niezbędnej innym pracy. […]